Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aile Hukukunda En Sık Karşılaşılan Temel Sorular ve Cevapları
AİLE HUKUNDA EN SIK KARŞILAŞILAN TEMEL SORULAR VE CEVAPLARI
Aile hukukuna ilişkin olarak aklınıza gelebilecek, aile hayatınızda en sık karşılaşabileceğiniz hukuki sorununuz ve temel haklarınız hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için aşağıda örnek birkaç soru ve yanıta yer veriyoruz. Temel sorular ve yanıtlar dışında karşılaştığınız problemleri soru olarak iletmeniz halinde, yine aynı şekilde temel yanıtlarımızı sizlerle paylaşabileceğiz.
Unutmayınız; açıklamalarımız temel ve yüzeysel olup, sorunlarınıza ilişkin ayrıntılı ve size özel uygulanabilecek hukuki çareleri öğrenebilmeniz için muhakkak avukatınıza danışarak hukuki yardım almanız gerekmektedir. Avukatlar aracılığı ile takip edilmeyen iş ve davalarda vatandaşlarımızın usulü bilmemeleri nedeni ile haklı olmalarına rağmen çok ciddi hak kayıpları yaşadıkları görülmektedir. Bu nedenle hukuki bir adım atmadan önce muhakkak avukatınıza danışmanızı tavsiye ediyoruz.
1)Eşime karşı açacağım boşanma davasında haklarım nelerdir, neler talep edebilirim?
Boşanma davası ile birlikte durum ve şartlara göre avukatınız tarafından değerlendirilmek sureti ile; küçük çocukların velayeti, kendiniz ve çocuklarınız için nafaka, maddi ve manevi tazminat, ziynet eşyalarınızı, çeyiz eşyalarınız ve kişisel eşyalarınızın iadesini talep edebilirsiniz.
2) Ben de çalışıyorum, eşim ile aldığımız maaşların miktarı çok yakın. Nafaka alabilir miyim?
Eşiniz ile aldığınız maaş arasında çok bir fark olmaması halinde kendiniz için nafakaya hak kazanamazsınız. Ancak yanınızda kalan çocuğunuz varsa onun için nafaka hakkınız bulunmaktadır.
3)Bir baba olarak çocuklarımın velayetinin annelerine verilmesini istemiyorum. Hangi şartlarda velayeti alabilirim?
Hukukumuzda temel olarak çocukların anne şefkati ve merhametine ihtiyaçları olduğu kabul edilerek, anneden yana olumsuz bir durum olmaması halinde velayet hakkı genellikle anneye verilmektedir. Ancak çocuğun yaşına göre özel değerlendirme yapılmak sureti ile; annenin velayet hakkını kötüye kullanması, çocuğu sürekli olarak babadan kaçırarak babanın görmesini engellemesi, çocuğun bakımında ağır ihmallerinin olması, annenin toplum ahlakına aykırı eylemler içerisinde olması, çocukların fiziksel, psikolojik, sosyal, ahlaki gelişimlerinde annenin olumsuz etkilerinin olduğunun/olacağının açık olması hallerinde velayet hakkı babaya verilebilmektedir.
4)Eşim evi terk etti, evin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Boşanmak istemiyorum, bu durumda ne yapabilirim?
Eşinizin evi terk etmesinde sizin ağır bir kusurunuz bulunmaması halinde boşanma davası açmaksızın hem kendiniz hem de yanınızda kalan çocuklarınız için nafaka talep edebilirsiniz.
5) Eşim çalışmıyor, yine de nafaka alabilir miyim?
Eşiniz çalışmasa dahi sizin ağır bir kusurunuz bulunmaması halinde nafaka ihtiyacınızı karşılaması gerekmektedir. Kazanç durumu, nafakanın miktarını etkilemekte olduğundan çalışmayan eşten alınacak nafaka miktarı haliyle düşük olabilecektir.
6)Mahkeme kararı ile nafaka kazandım ancak eşim nafakamı ödemiyor. Hiçbir malvarlığı yok ve çalışmıyor. Ne yapabilirim?
Eşiniz çalışmasa ve hiçbir malvarlığı olmasa dahi nafakayı ödemesi gerekmektedir. Ödememesi halinde hakkında icra takibi başlatmanız ve sonrasında şikayet ederek hakkında hapis cezası çıkarmanız mümkündür.

7)Eşimle birkaç aylık evliyiz, anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz mümkün müdür?
Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için resmi nikah tarihinden itibaren bir yıllık süre geçmiş olması gerekmektedir. Ancak anlaşma sağlamanız halinde çekişmeli boşanma davanızı kısa sürede sonuçlandırabilmeniz de mümkündür.
8) Eşim ile resmi nikahımız yok. Bu durumda ayrılmamız halinde hiçbir şey alamaz mıyım?
Durum ve şartlara göre maddi ve manevi tazminat ile ziynet eşyalarınız, çeyiz eşyalarınız ve kişisel eşyalarınızın iadesini talep edebilirsiniz.
9)Boşanma davası açmak istemiyorum ancak eşimin oturduğumuz evi satmasından endişeliyim. Ne yapabilirim?
Söz konusu evde oturduğunuza ilişkin ikametgah belgesi ve evli olduğunuzu gösterir nüfus kayıt örneğiniz ile birlikte ilgili Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek evin kaydına “Aile Konutu Şerhi” koydurarak satışını engellemeniz mümkündür.
10) Eşimle çocukların velayetine ilişkin olarak anlaşamıyoruz, yine de anlaşmalı olarak boşanabilir miyiz?
Velayet konusunda anlaşamamanız halinde anlaşmalı boşanmanız mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma için; boşanma, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat konularında anlaşma sağlamanız gerekmektedir.
11) Boşanma davası ile birlikte eşimin adına olan malların paylaşımını da talep edebilir miyim?
Boşanma davası ile mal davası ayrı ayrı görülmesi gereken davalardır. Dava dilekçenizde malların paylaşımını talep etseniz dahi mahkeme tarafından malların paylaşımı için olan davanız ayrılarak, ayrı bir dosya oluşturulacaktır.
12) Eşime babasından kalan mallar var. Bunlar üzerinde de hak sahibi olabilir miyim?
Miras olarak kalan veya ailesi tarafından eşinize bağışlanan mallar üzerinde hak sahibi olmanız mümkün değildir. Eşinizin 01.01.2002 tarihi sonrası çalışarak kazandığı mallar üzerinde hakkınız bulunmaktadır.
13) Evimizi 2000 yılında eşim aldı, arabamızı da 2005 yılında yine eşim aldı. Bunlar üzerinde hak sahibi olabilir miyim?
01.01.2002 tarihi öncesi alınan mallar üzerinde ancak kendinizin de katkınızın olduğunu ispat edebilmeniz halinde bu katkınız oranında hak sahibi olabilirsiniz. 01.01.2002 sonrası alınan mallarda ise temel prensip eşlerin yarı yarıya hak sahibi olduklarıdır.
14) Boşanma davası açmadan eşimin adına olan malların paylaşımını talep edebilir miyim?
Boşanma davası açılmadan mal davası açabilmeniz hukuken mümkün değildir.
Unutmayınız; verdiğimiz bilgiler temel ve yüzeysel olup, kendi sorununuzun en doğru şekilde çözümü için muhakkak avukatınızdan hukuki yardım almanız gerekmektedir.
Bul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi